UV talasi talasne dužine 254 nm su letalni za bakterije, gljive i njihove spore, viruse i parazitne jednoćelijske organizme. UV talasi uništavaju izazivače bolesti kao što su grip, antraks, meningitis, miokarditis, tuberkuloza, legionarsku bolest, bolesti izazvane koksaki virusom i druge.
Dezinfekcija UV talasima sprovodi se na osnovu fotohemijskih reakcija sprovedenih u samom mikroorganizmu, zbog čega praktično nema uticaja na promenu karakteristika sredine u kojoj UV talasi deluju. Temperatura i vlažnost vazduha praktično ne utiču na dezinfekciono dejstvo UV talasa.
Za razliku od jonizacije i ozoniranja vazduha, posle dejstva UV talasa u vazduhu se ne stvaraju štetni slobodni radikali, za koje je dokazano da izazivaju mutagene promene u ćelijskoj strukturi, odnosno kancerogena oboljenja. Čak i u slučaju mnogostrukog prevazilaženja potrebne doze UV talasa, UV talasi ne utiču na fizičkohemijska svojstva vazduha i ne stvaraju štetne nuzprodukte tipa slobodnih radikala.
Vreme dezinfekcije vazduha UV talasima je nekoliko sekundi, dok se dejstvo dozvoljenim koncentracijama jona, odnosno dozvoljenim koncentracijama ozona, meri satima.
Savremene UV lampe i pogonsko regulacione armature imaju visoke eksploatacione karakteristike i proizvode se serijski.
Dostignuća u oblasti elektronike i dejstva svetlosti, do kojih se došlo u poslednjih nekoliko godina, omogućila su obezbeđenje visokog stepena pouzdanosti UV uređaja.
Metoda UV dezinfekcije vazduha je bezopasna za osoblje koje radi na sistemima održavanja centralnih klimatizacionih i ventilacionih sistema, ne zahteva skladišta toksičnih materija i izvođenje specijalnih mera za zaštitu ljudi i životne sredine, što u krajnjoj meri povećava pouzdanost korišćenja ove metode.
Uređaji za UV dezinfekciju vazduha su kompaktni i ne zahtevaju veliki prostor. Njihova ugradnja je moguća i u postojeće uređaje za klimatizaciju i ventilaciju, praktično bez zaustavljanja rada ovih uređaja, a sa minimalnim potrebnim obimom elektromašinsko-montažerskih radova.
Jednostavnost u eksploataciji. UV dezinfekcija ne zahteva nikakva pomoćna sredstva i specijalno obučen personal. Dovoljno je zameniti lampe posle isteka njihovog radnog veka.
Proces UV dezinfekcije se lako može automatizovati.
Ne postoji problem korozivnosti vazduha koji je tretiran UV talasima za razliku od ozonizacije i jonizacije gde vazduh postaje agresivan i za objekte ventilacionog odnosno klimatizacionog sistema.
Za UV dezinfekciju vazduha je karakteristično da su eksploatacioni troškovi niži nego troškovi kod drugih metoda dezinfekcije vazduha. To je pre svega povezano sa malom potrošnjom elektroenergije (0,3 – 1 Wh/m3) obrađenog vazduha.